Slovenská značka s moderným dizajnom

Podarilo sa značke ve´ve vyrobiť kvalitné cyklistické oblečenie? V tomto článku vám popíšem moje skúsenosti s ich letným kompletom.

Prečo je zložité vyrobiť kvalitné cyklistické oblečenie?

Cyklistika je špecifická disciplína, pre ktorú je veľmi náročné navrhnúť a vyrobiť dobré fungujúce oblečenie. Je tu mnoho úskalí, na ktoré je potrebné sa zamerať. Začať môžeme netradičnou polohou tela na bicykli, kde je nutné dbať na to, aby dres presne sedel na prednej a zadnej strane.

ceklistické oblečenie ve´ve

Okrem toho od neho očakávame samé zázraky a to, aby bol moderný, pohodlný, elastický, aerodynamický a pravdaže funkčný. Kategóriou samou o sebe sú cyklistické nohavice s vložkou, a tak si poďte prečítať ako sa to podarilo pri koncepte, ktorý som testoval.

O značke ve´ve

Je novinkou na Slovenskom trhu s cyklistickým oblečením a doplnkami. Firma pochádza z Banskej Bystrice. Zakladatelia tohto projektu sú otec Marek a syn Jakub Varhaňovský. Jedná sa o rodinnú firmu, z čoho vyplýva aj samotný názov.

Set, ktorý som testoval

Na test som si vybral letný komplet, ktorý je oranžovo-žlto-čiernej farby. Dres aj krátke gate pôsobia veľmi pekným a moderným dojmom. Koncept je predovšetkým zacielený ma hobby cyklistov a pôžitkárov, preto je jeho dizajn jednoduchý, bez zbytočných lôg a nápisov.

cyklistické oblečenie ve´ve

Použité materiály

S návrhom sa Jakub poriadne vyhral, pričom je ušitý z troch rôznych materiálov.  

Predný a zadný diel:  Asteria – 86% polyester, 14% elastan,  jedná sa o elastický materiál, ktorý je príjemný na tele, má dobrý odvod potu a rýchlo schne.

Bočné diely: Full moon – 86% polyester, 14% elastan, jedná sa o elastický materiál s perforáciou na odvetranie, rýchly odvod a schnutie potu.

Rukávy: 14601** – 78% polyester, 22% elastan, jedná sa o elastický materiál s dobrým odvodom potu a rýchlym schnutím.   

Ako mi dres sedí

Keďže som cyklista s robustnejším typom postavy 184 cm a 82 kg, tak volím veľkosť XL. Jedná sa o tenučký letný dres. Strihom ide skôr o voľnejšie prevedenie. Cítim sa v ňom príjemne a komfortný pocit dotvárajú aj rukávy, ktoré majú zaujímavý dizajn, pretože pôsobia ako keby boli odstrihnuté. Pekne na rukách sedia, vôbec netlačia a sú aero.

cyklistické oblečenie ve´ve Michal Procner

Vychytávka v podobe štvrtého vrecka

Tento dres disponuje štyrmi vreckami. Tri vrecká sú štandardné, dostatočne veľké a hlboké. Nemám problém s umiestnením mobilu, „traťoviek“, poprípade pláštenky. Aj keď ich „nafulujem“, tak mi z nich nič nevypadne, no a ani také plné nestiahnu zadnú časť na zadok.

A teraz k tomu štvrtému vrecku. Nachádza sa na pravom boku. Je o niečo menšie ako ostatné. Jeho existenciu a osadenie veľmi oceňujem. Aj keď je primárne určené na odkladanie odpadkov ( sáčky z gelov, alebo iných traťoviek ) aby sme sa správali ekologicky a chránili si naše prírodné prostredie, využíval som ho nasledovne:

  • Priestor na odloženie dokladov a peňazí (na bočnej strane sa menej potíte + dôležité veci máte separované od jedla, náradia, pláštenky a ľahko na dosah).
  • Vrecko na gél alebo „traťovku“ (ako cyklista mám skrátené svaly na rukách a jedlo sa mi v rýchlosti ťažko vyberá zo zadných vreciek. Sem sa nemusím veľmi naťahovať a ľahko sa k nemu dostanem, čo oceňujem hlavne pri jazde v teréne).
  • Odpadkové vrecko (stáva sa, že keď v rýchlosti odkladám obal z gélu, alebo papierik z keksíku, tak ho do zadného vrecka netrafím dobre a potom mi vypadne, poprípade keď sa mi ho podarí trafiť správne a obal z gélu nie je úplne prázdny, tak mi zostávajúci obsah vytečie na mobil, pláštenku alebo náradie a všetko sa zalepí a zamaže).
  • Iné drobnosti

Riešenie štvrtého vrecka hodnotím ako veľmi šikovné, praktické i ekologické riešenie.

Nezabudlo sa ani na bezpečnosť

V poslednej dobe je situácia na našich cestách zlá. Preto jasná oranžová farba v kombinácii so žltou farbou je výborným riešením. Takto ste na cestách i v teréne neprehliadnuteľný. Dres disponuje aj reflexnými prvkami, ktoré sa nachádzajú na ľavej zadnej strane oblečenia, čím je zaistená vyššia bezpečnosť aj za zníženej viditeľnosti.

Funkčnosť a komfort pri jazde

Cyklistické oblečenie je letné. Dres je určený do teplôt od 20 stupňov smerom hore. Pre lepší odvod potu som pod ním nosil aj termo tielko. Táto kombinácia fungovala perfektne do hranice 30 stupňov. Pri teplotách nad 30 stupňov si myslím, že už je jedno, čo na sebe máte, pretože človek sa extrémne potí. No aj napriek týmto „safarom“ som sa cítil komfortne, pretože materiál pri jazde po rovinách a v zjazdoch rýchlo schol, a tak sa na mňa nenalepil.

Nohavice s vložkou a trakmi   

Cyklistické gate sú vždy široká problematika. Na ich kvalitu kladiem veľký dôraz, nakoľko jazdím okolo 1500 km mesačne, a preto ich hodnotím vždy podľa prísnych kritérií.

Použité materiály

Predný diel:  Viviant – 86% polyester, 14% elastan,  jedná sa o elastický materiál, ktorý je príjemný na tele, má dobrý odvod potu, rýchlo schne. Má zaujímavú štruktúru, ktorá jemne chráni pred prefúknutím citlivé časti tela (mechúr).

Bočný diel: tesis, 80% polyamid 20%, 87%polyester, 13% elastan. Materiál je elastický, rýchlo schne, je priedušný na základe čoho reguluje teplotu stehien, ktorú vyvíjajú pri výkone.

detail na pásik na cyklistickom oblečení

Vložka: je tu osadená od talianskej firmy TMF s označením 3L-76. Zabezpečuje vysoký komfort pre cyklistu pri jazdách trvajúcich aj nad 4 hodiny.   

cyklistické oblečenie vložka gatí

Ako hneď rozoznáte kvalitné nohavice od nekvalitných?

Začal som jednoduchým testom, ktorý poznám z čítania rôznych fór o cyklistických oblečeniach, kde som sa dozvedel jednu zaujímavú a v podstate aj zásadnú vec, ktorou je manuál, ako si správne nasadiť cyklistické nohavice. Pri obliekaní si cyklistických nohavíc je potrebné otočiť naruby protišmykové prvky na stehnách. Ďalej si treba nasadiť traky a potom spraviť hlboký drep. Takto sa nohavice dostanú do miest, kam patria. Až potom môžete vrátiť naruby otočené konce gatí. Hotovo, gate mám oblečené.

cyklistické oblečenie detail na gate

Takéto presné nasadenie je možné len pri nohaviciach s kvalitným strihom. So zlým alebo jednoduchým strihom to fungovať nebude, pretože ten presne nekopíruje ľudské telo.

Ako v teste obstáli gate od ve´ve

Obstáli na výbornú. Volím veľkosť L, ktorá mi sadla najlepšie. Nohavice sú naozaj komfortné a dokonca majú aj slušnú kompresiu. Nemusím si naprávať vložku na trieslach a v citlivých oblastiach. Okrem toho je dostatočne hrubá a dlhá aj na prednej strane, čo mi tiež vyhovuje.

Funkčnosť a komfort pri jazde

Z úvodu testu som absolvoval kratší zahrievací tréning. Následne som si ich obliekol aj na 100 km tréning, kde som aplikoval aj rôzne intervaly s cieľom zistiť, ako sedí vložka na sedadle. Bol som spokojný, pretože sa nešúchala ani pri tempách na rovine, či silových jazdách v kopcoch. Stehenné protišmykové pásiky taktiež pekne držia, nerolujú sa smerom hore. Pri vysokých rýchlostiach ich nepodfukuje a “neplápolalaju”. V nohaviciach sa nejako extrémne nepotím, a teda vydržím v nich v pohode obsedieť aj dlhé a náročné tréningy.

cyklistické oblečenie výlet

A čo nato zub času ?

V oblečení som často trénoval. Zub času, ho neohlodal. Aj po mnohých praniach farba nevybledla, nikde netrčia žiadne nitky a nepovolila ani kompresia gatí či elasticita dresu.

Nezabudlo sa ani na cyklistky

Komplet sa vyrába aj pre nežné pohlavie, kde sa dôraz kladie hlavne na špecifické požiadavky ohľadom cyklistickej vložky. A tak si tu aj dámy nájdu svoju kompletnú kolekciu oblečenia.   

cyklistické oblečenie modelka

Možnosť zakúpenia darčekových balíkov

Aby ste boli na bicykli za hviezdu a vyzerali fakt dobre, tak v budúcej sezóne si budete môcť zakúpiť celé balíky, ktoré budú obsahovať oblečenie a doplnky (ponožky, fľašky, alebo aj prilby a tretry od značky Specialized ), a to všetko za zvýhodnenú cenu.

Kde to všetko kúpite?

Oblečenie je momentálne dostupné na kamennej predajni BIKEPRO, Zvolenská cesta 19, 974 05 Banská Bystrica. Koncom jesene ho nájdete aj v e-shope.

Hodnotenie

Cyklistické oblečenie od firmy ve´ve je super. S letným kompletom som spokojný. Myslím si, že sa firme podarilo navrhnúť a vyrobiť kvalitné cyklistické oblečenie. Navyše dobre vyzerá, je funkčné, pohodlné a odolné. Pri cenovej kategórii, v ktorej sa predáva, sa dá naozaj hovoriť o TOP kvalite, pričom sa myslelo aj na také detaily ako štvrté vrecko či reflexné prvky. Navyše, ak ste cyklista, ktorý nechce pri jazde na bicykli v drese plnom reklám vyzerať ako vianočný stromček na výlete, zvoľte “oblečko” od firmy ve´ve.   

PLUSY:

Navrhnuté a vyrobené na Slovensku, kvalita, farebná kombinácia, pohodlnosť, dizajn, funkčnosť, reflexné prvky, odolnosť, cena

MÍNUSY:

Zatiaľ je v ponuke len jedna farebná kombinácia, ďalšie mínusy možno doplním po ročnom používaní.

CHODTE DO TOHO AK:

Hľadáte funkčné cyklistické oblečenie s moderným dizajnom, super kvalitou za výhodnú cenu.

Ak sa vám článok páčil a chcte si pozrieť viac vecí ktoré som testoval kliknite SEM.