Dňa 26.06.2021 sa uskutočnilo prvé kolo ŠKODA BIKE OPEN TOUR v Topoľčiankach. Keďže tento maratón patrí k mojim obľúbeným, tak som tam nesmel chýbať. Ak vás záujíma, ako to na takýchto pretekoch chodí, prečítajte si nasledujúci report.    

ZAČAL SA KRÁSNY DEŇ

Topoľčianky sú od Žiaru nad Hronom len na skok, a tak o 08.00 h hádžem veci do auta a presúvam sa do Topoľčianok. Vonku panuje super počasie. Na oblohe „azuro“ a po minulo – dňových výpekoch sa konečne trochu ochladilo.

PARKOVANIE, PREZENTÁCIA, ZÁZEMIE

Akciu organizuje miestny klub Cyklotopolčianky, a tak mi je jasné, že preteky budú zorganizované na profi úrovni. Prichádzam do miesta štartu, kde ma vítajú regulovčíci, ktorí sa starajú o parkovanie a ukladanie vozidiel. Bez problémov parkujem. Následne sa presúvam na prezentáciu, kde si beriem štartovné číslo. Na prezentácii som nečakal ani minútu, čo je tiež úplne super. Zázemie je situované na miestnom futbalovom štadióne a v rámci neho sa nachádzajú aj sprievodné atrakcie pre rodiny bajkerov.

ROZJAZDENIE A RADENIE NA ŠTART

Postupne stretávam kamošov a zverenca Jančiho s ktorými sa ideme trochu rozjazdiť a prehodiť pár slov pred štartom. Zaraďujeme úplne kľudné a krátke rozjazdenie, veď predsa nás čaká 45 km s 1200 m výškových. Nepredpokladáme, že hneď od štartu sa pôjdu úplne “bomby”, keďže trasa je dostatočne dlhá a náročná.  Presne podľa časového harmonogramu nás začínajú radiť na štart pretekov, kde nasleduje poučenie o trati a jej nástrahách. Na štarte slniečko už pekne pečie. Schladenie ktoré som spomínal, nebolo až tak výrazné a teplota atakuje 30 stupňov. Je mi jasné, že dnes to bude riadna „morda“.

ŠTART PRETEKOV      

Naše predpoklady o kľudnom štarte a postupnej selekcii neboli správne. Ešte že štartujeme z VIP zóny a sme  hneď v špici štartovného poľa. Od štartu sa idú riadne paľby a budík mi ukazuje červené čísla. Je mi jasné, že celé preteky takýmto tempom nemôžem ísť. Preto sa snažím prežiť úvodnú selekciu v prvej skupine pretekárov, čo sa mi darí až po desiaty kilometer. Tu je už štartovné pole rozbité na totálny prach a ja sa radím na nejakú 15. pozíciu a začínam si ísť svoje tempo.

PERFEKTNÁ TRASA

Trasa pretekov mi sedí. Výjazdy sú síce prudké a poriadne v nich “hraním”, no nie sú až tak dlhé, a tak to aj s mojimi proporciami v pohode zvládam. Za každým výjazdom nasledujú krásne singletrailové zjazdy. V tomto roku som zatiaľ pretekal len na cross – country podujatiach, čo začína v zjazdoch prinášať svoje ovocie. „Singláče“ sú krásne, upravené a nie sú na nich žiadne prekvapenia v podobe dropov, koreňov alebo rock gardenov ako som z XCO zvyknutý. Tak si to užívam a doslova nimi letím. Sem – tam dobieham ľudí z iných trás, no po vyzvaní, že letím z pravej alebo ľavej strany sa mi pekne odstupujú, a tak nemusím až tak spomaľovať.  

RÝCHLO TO ODSÝPA

Výjazdy sa striedajú so zjazdami a trasa mi pekne ubieha. V poslednom stúpaní už riadne trpím, no jeden z organizátorov mi kričí super správu, ktorá znie: „Posledných 100 m stúpania a zjazduješ až do cieľa.“ Toto povzbudenie ma riadne nakoplo a vravím si: „Výborne!“ Nasleduje singlový zjazd a rovina po lúke. Potom prechádzam posledný brod cez potok a už viem, že vchádzam na dostihovú dráhu  v Topolčiankach, skadiaľ je to do cieľa už len kilák.   

CIEĽ

Do posledného kilometra dávam ešte všetky sily, čo mi ostali a ťahám úplnú podlahu. Prechádzam cieľom s časom 2:07 h a priemernou rýchlosťou 21 km/h. Čo je dosť vysoká priemerka, na tak ťažké MTB preteky v takto náročných podmienkach a teréne. Môj výkon nakoniec stačil „len“ na 12. miesto zo 74 pretekárov v kategórií od 19 do 39 rokov.

ZHODNOTENIE

Jedným z neočakávaných výsledkov pandémie je zvýšený záujem o cyklistiku. Bicykle sa predávajú ako na bežiacom páse, no ukazuje sa, že ľudia nie len bicykle kupujú, ale na nich aj poctivo trénujú. Pretekov je vzhľadom na prísne podmienky športového covid – automatu  stále málo, a tak tie ktoré sa zrealizujú, sú kapacitne úplne obsadené. Na podujatiach sa potom stretáva silná konkurencia cyklistov s vysokou výkonnostnou úrovňou a pretekať je tu fakt masaker. Od štartu až do cieľa stále s niekým súperíte a počas celej trati idete totálnu hranu. Vzhľadom na všetky okolnosti svoj výkon hodnotím pozitívne. Strata na top 10 je minimálna a stále jazdím dosť v predu na kontakt s lepšími pretekármi. Ak radi pretekáte a zúčastňujete sa vydarených akcií s rodinnou atmosférou, tak vám určite odporúčam v budúcnosti absolvovať cyklomaratón v Topoľčiankach.

Michal PROCNER, pro1training.sk