Máte radi ťažké technické výjazdy a zjazdy na horskom bicykli? Ak áno, tak určite vám odporúčam navštíviť Krahulské Kaskády, ktoré dokonale preveria vašu kondíciu a zručnosti s “bajkom”.

Krahulské Kaskády sú turistická atrakcia, ktorá sa nachádza v Kremnických vrchoch.

krahulske kaskady hradza

Slúžia ako funkčné protipovodňové opatrenia, ktoré spájajú Kremnicu s Krahulami.

krahulske kaskady informačný panel

Okrem svojej funkčnej úlohy ktorú plnia, ponúkajú svojim návštevníkom oddychovú zónu, ale aj možnosť obdivovať zrekonštruovanú technickú pamiatku a okolitú prírodu.

krahulske kaskády odpočívadlo

Lákavá atrakcia pre horských cyklistov

Na svoje si tu prídu horskí cyklisti, pretože táto spojka medzi mestom Kremnica a obcou Krahule obsahuje ťažké technické pasáže v podobe „brutálneho“ prírodného rock gardenu.

krahulské kaskády rockgarden

Túto pasáž si môžete strihnúť smerom hore a aj dole, pričom sa poriadne zapotíte. Vzdialenosťou sa jedná o krátku pasáž, a preto ju je vhodné zaradiť do dlhšieho tréningu. Pravdaže, ak vás baví tréning situovať len do jedného úseku, tak tu môžete hore – dole jazdiť do nemoty a možno, tak pokoriť výzvy ako sú Gerlaching alebo Everesting.  

Smerom hore je to výzva

krahulské kaskády segment

Segment Kaskády uphill vás svojimi parametrami preverí. Na 1,07 km dlhom stúpaní, pri priemernom sklone 16,1 % nastúpate 173 výškových metrov. Pravdaže toto šliapanie, nie je len – tak zadarmo a počas celého stúpania budete musieť bojovať s ťažkým terénom, ktorý vám to nedaruje a niektorí možno budete musieť aj zosadnúť a potlačiť. Ak chcete zaútočiť na KOM, tak si 100% siahnete na dno svojich síl, pretože ho drží Martin Haring s časom 06:50 min.

krahulske kaskady leaders board

Smerom dole vás čaká zábava

Segment Kaskády DH po zdolaní tohto náročného výjazdu smerom hore sa ocitnete na začiatku obce Krahule, kde sa môžete otočiť a užiť si zjazd dole týmto brutálnym rock gardenom. V úvodnej časti je úsek veľmi náročný, pretože je tu veľa skál. Za touto pasážou frekvencia kameňov trošku zvoľní, no stále treba byť ostražitý.

KOM je tu na úrovni 1:18 min. Už roky sa snažím zdolať tento čas, no nedarí sa mi to. V minulosti pri rekonštrukcii bol úsek vyhladenejší, a tak sa tu dalo jazdiť rýchlejšie. Za súčasného stavu na XC bicykli je pre mňa asi nemožné prekonať KOM. Ak tadiaľto idete po prvý krát, tak je potrebné ísť s rozumom, pretože ideálnu stopu si treba najazdiť. V prípade, že trafíte nejaku ostrú skalu, tak ľahko môžete skončiť s defektom.

defekt na krahulských kaskádach

Video

Poďte sa pozrieť ako sa sem dostanete + si vychutnajte najlepšie zábery z výjazdu a zjadzu tejto chuťovky.

Krásna oblasť

Ako som spomenul, tento výjazd alebo zjazd vždy zakomponujem, ako čerešničku na torte v rámci nejakého dlhšieho výjazdu. Ak prejdete cez Kaskády smerom hore môžete pokračovať do centra obce Krahule, kde máte nekonečno možností,  kadiaľ môžete vo svojom tréningu pokračovať. Odporúčam vám navštíviť napríklad Krahulskú vyhliadku, kde sa vám naskytne perfektný výhľad na Kremnicu a okolité pohoria.

Okrem tohto vás tam čaká aj ďalšia zaujímavá pasáž pre horské bicykle, ale o tom už niekedy nabudúce. Športu Zdar! Ak sa vám článok páčil a chcete si pozrieť viac výletov s našel lokality kliknite SEM. 

One Reply to “KRAHULSKÉ KASKÁDY: Prírodný rockgarden v “srdci Európy””

Comments are closed.