V sobotu (17.07.2021) sa  v obci Horná Ves pri Kremnici uskutočnil 9. ročník podujatia s názvom Hornoveský Cyklopretek. Ako to na pretekoch vyzeralo si prečítajte v nasledujúcom „reporte“.

VYSOKÁ ÚROVEŇ DEDINSKÝCH PRETEKOV

hornoveský cyklopretek

Ako som už v pozvánke na tieto preteky spomenul,preteky vznikli v roku 2012 z recesie, ako miestny prebor pri príležitosti osláv dňa otcov. Vďaka dobrým ľuďom a cyklistickým „srdciarom“ sa dnes vyprofilovali preteky zorganizované na profesionálnej úrovni.

HORNOVESKÝ CYKLOPRETEK. PARKOVANIE, PREZENTÁCIA A RODINNÉ ZÁZEMIE

Po príchode do obce Horná Ves sú na každom kroku informačné tabule, ktoré ukazujú smer k zázemiu a upozorňujú na zvýšený pohyb cyklistov. Po príchode do centra diania vás pri parkovaní  usmernia členovia STAFF, ktorí vás srdečne s úsmevom na tvári privítajú a hneď vám aj vysvetlia, kde sa čo nachádza. Prezentovať sa dá aj on – line formou, a tak pri prezentácii len zoberiete štartovné číslo a hodíte si ho na bicykel. Ak máte so sebou ratolesti, tak okrem samotných pretekov si môžu zaskákať na nafukovaciom hrade a vyblázniť sa v areáli futbalového ihriska, kde sú celé preteky situované.

KAŽDÝ ROK NA PRETEKÁROV ČAKÁ NOVÉ PREKVAPENIE

hornoveský cyklopretek
hornoveský cyklopretek

Na veľkom okruhu, kde preteká kategória HOBBY a ELITE na pretekárov každý rok čakajú nejaké prekvapenia v podobe technických sekcií. Inak to nebolo ani v tomto roku a okruh naberá perfektné parametre. Osobne sa mi tento okruh veľmi páči, pretože to nie je klasické cross country, kde sa „krkvete“ v nekonečnej technike do pomala. Na tomto okruhu, pravdaže pokiaľ nato máte sa môžete riadne vyblázniť. Tvrdé stúpania striedajú rýchle technické zjazdy a pretkať je tu naozaj zábava.

PRIEBEH PRETEKOV

hornoveský cyklopretek štart

Po žiackych kategóriách a cyklistami “narvanej” kategórii HOBBY nasleduje štart kategórie „ELITE“. Aby ste tu absolvovali 5 okruhov musíte mať niečo aj natrénované, pretože na 21 km nastúpate 707 m výškových.  Na trať sa nás teda  vydáva 15 statočných. Na štarte pretekov sa nachádzajú aj kamaráti a súperi Andrej KUBIŠ a Maťo BELKO, tak je mi jasné, že dnes to budú totálne „bomby“.

PRIPRAVIŤ SA, POZOR, ŠTART! 

hornoveský cyklopretek
hornoveský cyklopretek brod cez potok

Moje predpoklady sa splnili do bodky  a od štartu sa idú totálne bomby. Na stupáku smerom na vodáreň sa chytám Andreja a Maťa s ktorými sa snažím udržať aspoň prvé kolo. S menšou stratou sa mi to v podstate podarilo.  Keďže štartovné pole pretekárov bolo po prvom kole roztrhané na „goralky“, tak si chytám svoje tempo, pretože s chalanmi pravidelne pretekám a viem, že momentálne na nich výkonnostne nemám.

DEFENZÍVNA JAZDA

Podmienky sú ťažké. Je dusno a teplo, preto to nechcem prepáliť a volím defenzívnu jazdu,  pričom si strážim tretie miesto. V druhom kole sa na mňa natlačil kamarát Gebroš, ktorý našťastie moje tempo neudržal, a tak som ďalej pokračoval tretí a šiel si svoje. Okruh sa mi pekne začínal „zahrýzať“ do nôh. Našťastie som mal lepší deň a “hranilo” sa mi dobre. Pri zábavnom zjazde v technickej pasáži si uvedomujem, že už valím do posledného okruhu a viem, že 3. miesto doveziem až do cieľa. V cieli mám manko cez 2 min. čo na majstra SR v našej kategórii masters A nie je až tak veľa.

PO 8. ROKOCH ZOSADENÝ Z TRÓNU    

hornoveský cyklopretek bedňa

Na týchto pretekoch som až doteraz vyhral každý ročník. Tentoraz sa mi to nepodarilo, no aj tak som so svojím výsledkom spokojný, pretože sa tu naozaj zišla ELITNÁ konkurencia. Keďže z Hornej Vsi pochádzam, tak preteky sú moja srdcová záležitosť a som rád, že mi to stále vychádza na „bedňu“.

VEĽKÁ VĎAKA ORGANIZÁTOROM

Hlavnými organizátormi pretekov sú môj otec Braňo PROCNER a kamarát Ivan BELIČKA. Chanom patrí veľká vďaka, zato, že sa podujali zorganizovať Hornoveský Cyklopretek aj v týchto ťažkých časoch. Z roka na rok ma prekvapia brutálnymi sekciami ktoré dokážu vymyslieť na trati  a aj veľmi vysokou celkovou úrovňou pretekov. V súčasnosti jazdím aj na pretekoch Slovenského pohára. Vo svojej športovej kariére mám už nejaké tie podujatia za sebou (napr. Majstrovstvá sveta, Európy, preteky svet. pohára a podobne…). Myslím si, že tieto preteky patria k TOP podujatiam s bonusom rodinnej atmosféry. Verím, že v blízkej budúcnosti sa doba zlepší a čaká nás ešte veľa takto vydarených Hornoveských Cyklopretekov. Ak sa vám článok páčil a ste zvedavý na viac reportáži z pretekov pozrite TU. Športu Zdar!

Výsledky pretekov nájdete TU.

Fotogalériu od Marianky TU.

Igorovu fotogalériu TU.

Fotky od Dušana TU.