Dňa 01.08.2021 sa uskutočnili najdôležitejšie preteky sezóny 2021. Majstrovstvá Slovenskej republiky v MTB cross country v obci Poráč. V pretekoch v kategórii masters A som vybojoval bronzovú medailu. Ako sa mi to podarilo si prečítajte v nasledujúcom článku. 

KDE TEN PORÁČ VLASTNE JE?

Na začiatku sezóny, keď som v kalendári videl, kde sa má tohtoročný „majstrák“ uskutočniť som si položil taktiež túto otázku. Prstom na mape som zistil, že sa jedná o dedinku, ktorá sa nachádza na východe Slovenska v okrese Spišská Nová Ves.

SVEDOMITÁ PRÍPRAVA

príprava na preteky

Zo Žiaru do Poráča je poriadny kus cesty (cca 240km), a tak volím taktiku zbaliť sa a pripraviť už večer, nech sa ráno nemusím naháňať a stresovať. Keďže na pretekoch štartujeme už o 10.00 h, tak s kamarátom Jančim sme dohodnutý na stretnutí o 5.30 h na Sliači, skadiaľ sme mali pokračovať ďalej jeho autom.

RANNÁ SMOLA

04.30 h vstávam niečo do seba hodím, sadám do auta a pálim na Sliač. Po pohnutí sa z garáže počujem nepríjemný zvuk zo zadnej nápravy. Vravím si: „To snáď nie!“ Opravu sa snažím vyriešiť tým spôsobom, že dávam hlasnejšie rádio, no nepomáha to. Ako pridávam, auto začína na ceste plávať. Tak teda zastavujem a idem to skontrolovať odborným okom. Koleso je mäkké, nevadí pokračujem na ňom ďalej na najbližšiu pumpu, kde ho dofúkam. Ako odnímam fúkaciu hadicu, zrazu mi z kolesa auta vystrelil ventil a bolo po oprave. 

SMOLA GRADUJE

Keďže mám tmel, no rezervu nie, tak som vybavený. Našťastie máme časovú rezervu a Janči po mňa doletel zo Sliača, bleskurýchlo sa nakladáme a presúvame sa do Poráča. Cestou si chcem ešte vybrať peniaze z bankomatu, no po zadaní PINU mi bankomat hlási, že je to nesprávna kombinácia. “Nie je možné!” Skúsil som to ešte 2 x a bum, karta ostala zadržaná. “Výborne!” A tak idem na preteky holý – bosý…   

TROŠKU SME PRIKÚRILI

Cesty boli prázdne, a tak sa dalo bez problémov valiť a do Poráča prichádzame presne včas. Parkoviska v zázemí sú ešte relatívne prázdne, a tak bez problémov aj parkujeme.

PREZENTÁCIA, ZÁZEMIE

zázemie pretekov

V Poráči som ešte nebol. Prostredie v ktorom sa nachádza zázemie pretekov je veľmi pekné. Na prezentácii sa nečakalo a všetko išlo hladko a ľahko.

ROZJAZDENIE A OBHLIADKA TRATE

preteky

Hneď po prezentácii sme sa išli s Jančim rozjazdiť. Trasa je podľa môjho názoru dobrá, pričom preverí pretekárov komplexne.

preteky michal procner

Počas obhliadky nám začína pršať a je jasné, že preteky sa stanú náročnejšími, pretože na trase sa nachádzajú dlhé výjazdy po lúke, kde sa začína tvoriť blato. V lese sa nachádzajú technické pasáže, ktoré sú šmykľavé. Hlavne korene stromov vám to naozaj nedarujú a pod chvíľou na bicykli, jazdíte ako na kolobežke. 

preteky rock garden

Je tu aj rockgarden, ktorý obsahuje na môj vkus dosť špicaté a hranaté kamene, a keď ešte zmokol, bolo ho náročné prejsť.

preteky brod cez potok

Ďalej sa tu nachádzajú aj ďalšie rôzne zaujímavé pasáže, napríklad 2 x brod cez potok, koľajnice, štrk, prekážky z kmeňov stromov, kde na mokrom povrchu máte čo robiť so sebou aj s bicyklom.

preteky andrej kubiš

ŠTART PRETEKOV      

preteky štart

Blíži sa desiata hodina a nás začínajú pomaly radiť do koridorov. Pred našu kategóriu radia kategóriu kadetov, čo je dosť zlá voľba, pretože a bohužiaľ sme rýchlejší. Je mi jasné, že keď ich dobehneme, tak sa to bude v technike zapchávať a nastane masaker. Okrem toho sa organizátori rozhodli kategórie masters A,B,C  pustiť naraz a tým pádom tam vznikne ešte väčšia mela. Odbilo desať hodín a na trať vypustili kategóriu kadetov. Dve minúty po nich štartujeme my.

PRIEBEH PRETEKOV

Na písknutie píšťalky štartujeme šprintom a hneď sa radíme podľa výkonnosti. Ja zaujímam 5. tu pozíciu, ktorú by som rád udržal až do cieľa. Ako som si myslel, tak za chvíľku dobiehame kadetov a už to začína byť mela. V úzkych pasážach sa niekto okolo nich preštrikuje, no a niekto nie, pričom sa začínajú medzi nami tvoriť diery, ktoré sa strašne ťažko doskakujú.

Predomnou jedna taká vznikla, a tak ostávam sám na piatom mieste, kde jazdím stabilne. Aj keď idem podlahu, jazdí sa mi dobre. Pri prejazde do posledného kola vidím Maťa Belka, ako má veľkú smolu, pričom v depe rieši prerazené zadné koleso, a tak pokračujem ďalej s tým, že som sa posunul na 4. miesto.

preteky defekt matej belko

Po prejazde cieľom zisťujem, že favorit Miro Michálek pre problémy s chrbtom preteky zabalil. Ja sa teda umiestňujem na krásnom 3. mieste za majstrom SR, Andrejom Kubišom a vicemajstrom Radovanom Bírošom.

ZHODNOTENIE PRETEKOV

Preteky v Poráči sa mi veľmi páčili po každej stránke. Moju rannú smolu vystriedalo poobedné šťastie, pričom som v náročných pretekoch a konkurencii obsadil 3. miesto.

Znovu sa  potvrdilo, že veľkou súčasťou špičkového športového výkonu je okrem dobrej pripravenosti aj športové šťastie. „Majstráky“ sú jedinečné preteky v ktorých sa nikdy netreba vzdať, pretože aj papierovo silnejší súperi, môžu mať horší deň alebo pod “tlakom dôležitých pretekov” spravia nejakú zásadnú chybu. Z tohto dôvodu vám odporúčam na takýchto pretekoch predovšetkým jazdiť s radosťou a na istotu. Nikdy sa nevzdávajte a bojujte vždy až do konca! Ak sa vám článok páčil a ste zvedavý na viac reportáži pozrite TU. Športu Zdar!    

Zdroj fotografií: JMphoto.sk