Prvú júnovú nedeľu sa uskutočnilo 3. kolo Slovenského pohára v MTB cross country v BSR bikeparku v Žarnocvici. Ako to na pretekoch vyzeralo si prečítajte v článku.

TRASA PRETEKOV

Bike park v Žarnovici je pomerne nová záležitosť, a preto je trasa ešte taká surová a malo vyjazdená. Autor trate je bývalý cyklokrosár a bike krosár a v tomto duchu je aj trať postavená.

PASAŽ PO LÚKE

Úsek trasy, ktorý sa ide po lúke je náročný, nachádza mnoho serpentín, klopeniek, skokov. V týchto letných mesiacoch vám sťaží výkon aj slniečko, ktoré vás pekne pogriluje.

PASÁŽ V LESE

Z môjho pohladu je to totálna brutalita, pretože prevažná väčšina technických pasáži sa ide v stŕmom šikmom svahu. Sú tam neustále zákruty o 180 stupňov do rôznych padákov v ktorých pravdaže nechýbajú ani korene a nestabilný podklad. Čiže, ak takúto zákrutu prejdete zle, letíte do stŕmeho zrázu, kde vás už ani pán boh nenájde. Celkovo je to v tomto lese problematické a úzke. V niektorých častiach je problém sa vôbec trafiť medzi stromy. Celkovo sa na trati nachádza mnoho skokov, klopeniek a preverí vás aj rock garden. V tréningu bolo všetko suché a dobre jazditeľné. Pretekom do kariet hral aj fakt, že počas týždňa v bikeparku mali sústredenie naše MTB nádeje a trať pekne vyjazdili. Z prehliadky trate som vyhotovil aj video.

DEŇ D

Ako to už býva zvykom, deň pred pretekmi sa Žarnovicou a okolím prehnala búrka, a tak lesík s technickými nástrahami zmokol. V deň preteku som si trať už nebol pozrieť a rovno som sa po krátkom zahriatí postavil na štart pretekov svojej kategórie masters A. Odštartovalo sa tradičným štýlom od začiatku naplno a postupne bolo potrebné ešte zrýchlovať. Po štarte som sa zaradil na 5. pozíciu, ktorú som si chcel udržať. Na lúke som sa dosť zahltil, no a v technike to bola z mojej strany čistá katatrofa. Terén bol mokrý, nedržal mi plášť a robil som chybu na chybe. Dlho som bojoval o 5. miesto, no nakoniec mi to nevyšlo a skončil som šiesty. Aj z priebehu pretekov som vyhotovil krátke video.

ZHODNOTENIE PRETEKOV

Náročná trasa dokonale preverila pretekárov a hlavne mňa. Takáto trasa mi ako bývalému cestárovi a časovkárovi nevyhovuje. Pretože je potrebné sa rozbehnúť do zákruty zabrzdiť, préjsť ju a znova sa rozbiehať. Takéto niečo môj diesel vôbec nebere. V šikmom svahu sa mi jazdí celkovo ťažko. Keď som prešiel do maximálnej intenzity, tak v lesíku som mal veľké problémy. Nevedel som sa trafiť medzi stromy, v šikmom svahu mi nedržal pášť, no proste jedna katastrofa. Do ďalšieho roku sa tréningu na tejto trase povenujem dôkladnejšie. Preteky boli usporiadané na profi úrovni a táto trať bude do ďaľších rokov pre mňa veľkou výzvou.

Michal Procner, pro1training.sk