Ahoj športovci! Vo svojej trénerskej praxi spolupracujem s rôznym charakterom športovcov, od profesionálnych, až po amatérskych nadšencov, ktorí chcú trénovať efektívne a dosahovať vzhľadom na svoje možnosti čo najlepšie výsledky. V aktuálnom roku som mal viacero úspešných spoluprác. No a o výsledky z tej najlepšej, by som sa rád s vami podelil prostredníctvom tohto príspevku.

AKO TO CELÉ ZAČALO ?

Ako už viete v roku 2019 sme spustili úspešný projekt Pro1training cyklistickej ligy, kde sa začalo stretávať a porovnávať svoje sily široké spektrum cyklistov. Jedným z nich bol aj pán Miroslav Antal, cyklista v produktívnom veku, ktorý v tej dobe bojoval s nižšou výkonnosťou a dosť veľkou nadváhou. To pravdaže znamenalo, že pravidelne vymetal “kotolňu” našej ligy a aj všetkých podujatí na ktorých sa zúčastnil. Pred začiatkom tohtoročnej sezóny ma Miro oslovil, že by chcel niečo so sebou spraviť a či by som mu teda v tom pomohol.

ZAČIATKY BOLI ŤAŽKÉ

Je jasné, že moja odpoveď bola áno. Po úvodnom vstupnom dialógu sme si vytýčili jasné a hlavne reálne ciele. Konkrétne teda zvýšiť výkonnosť, úprava hmotnosti a zbavenie sa liekov na tlak ktoré v tej dobe Miro užíval. Dňa 28.02.2020 nasledoval krátky vstupný test a začiatok našej spolupráce. Miro v tento deň na výšku 171 cm navážil “krásnych” 91 kilo. Čo sa týka parametrov max. výkon 3,29 W/kg. FTP 2,70 W/kg. Na zvýšenie kondície sme teda začali s cieľavedomým a riadeným tréningovým plánom, ktorý bol doplnený radami k racionálnemu stravovaniu sa.

TRÉNINGOVÝ PROCES ZAČAL PRINÁŠAŤ OVOCIE

Plán bol nadstavený hlavne na podávanie maximálnych výkonov na našej lige. Ďalším veľkým cieľom sezóny bolo vyladiť formu na podujatie OKOLO MALOHONTU. Keďže tento rok poznačila pandémia, tak sme mali dostatok času na prípravu. Prvé kolo ligy sa uskutočnilo 26.05.2020 a my sme mali za sebou už 3 mesiace úspešnej prípravy, preto som bol sám zvedavý na výsledok spoločného snaženia sa. Miro prišiel v slušnej forme o 10 kg ľahší a ja som ho skoro nespoznal. Na štarte ligy vážil 81 kg. V ten deň podal výborný výkon a vo výsledkoch priamo z “kotolne” vyletel do polovici štartovného pola.

PO SIEDMICH MESIACOCH SPOLUPRÁCE NA VRCHOLE SÍL

Miroslav sa postupne rapídne zlepšoval. Posledné kolo PRO1TRAINING cyklistickej ligy sa uskutočnilo dňa 22.09.2020, kde sa pretekalo na majstrovskom okruhu, ktorý má naozaj ťažké parametre. Po siedmich mesiacoch spolupráce sme sa dostali na 77 kg a výkon naozaj veľmi stúpol o čom svedčí aj Mirovo umiestnenie. Vo finále ligy sa vypracoval na 8. miesto a v súčasnosti dokáže držať tempo a poraziť aj 30 ročných chalanov. Čo sa týka samotného výkonu a jeho parametrov, momentálny maximálny výkon sa pohybuje na úrovni 3,89 W/kg a FTP 3,19 W/kg. Čo je na športovca v produktívnom veku veľmi slušné.

KRÁTKY ROZHOVOR S MIROSLAVOM

Prečo si sa rozhodol skúsiť tréning pod vedením trénera ?

K cyklistike som sa vrátil po dlhoročnej pauze, zo začiatku som sa točil v začarovanom kruhu. Jazdil som stále tie isté kilometre v rovnakej intenzite a tak som sa nezlepšoval ani výkonnostne a moja váha taktiež stagnovala. Zlom prišiel v roku 2019, kde som sa začal zúčastňovať na cyklistických pretekoch. Hlavne teda na Pro1training cyklistickej lige, kde som spoznal aj Michala Procnera o ktorom som sa dozvedel, že sa venuje tréningu cyklistov a tak som ho oslovil.

Čo si od tréningu očakával ?

Predtým som nič podobné neabsolvoval a tak som bol zvedavý akým smerom sa začneme uberať. Jedno bolo isté moja váha mi spôsobovala problémy. V kyslíkovom dlhu som sa ocitol aj pri zaväzovaní šnúrky na topánke, môj krvný tlak nebol taktiež ideálny a musel som brať lieky. Čo sa týka cyklistiky, tak som vymetal koniec štartovného poľa a toto som chcel zásadne zmeniť.

Aké boli začiatky a ako sa cítiš v súčasnosti ?

Pravdu povediac začiatky boli ťažké, ale charakterizoval by som ich ako príjemne ťažké. Komunikácia tréner a ja bola úplne bez problémov, plán som mal vždy nadstavený podľa mojich individuálnych potrieb. Tréningový proces začal byť veľmi pestrý a konečne ma začal baviť. Intervalové tréningy sa striedali s vytrvalostnými a ja som naozaj začal napredovať míľovými krokmi, čo sa odzrkadlilo aj na mojich výsledkoch. Po zdravotnej stránke je to úplne perfektné, za sedem mesiacov som schudol 14 kíl, bez mučenia sa diétami a dnes už dokonca nemusím brať tabletky na vysoký krvný tlak. Čo sa týka výkonnosti tá je tiež výborná. V tomto roku som absolvoval viacero podujatí a to komplet PRO1TRAINING cyklistickú ligu, komplet KRUPINSKÚ cyklistickú ligu a podujatie OKOLO MALOHONTU. V ligách som sa postupne vypracoval, dokonca v Krupinskej som obsadil v celkovom poradí 8. miesto. Pri PRO1TRAINING lige sa v top 10 umiestňuje troška ťažšie, nakoľko regionálni borci v okolí ZH sú na vysokej úrovni a zúčastňujú sa tam aj profesionáli, alebo bývalí profesionáli. No aj tu sa postupne prepracúvam stabilne do top 10 a teda som veľmi spokojný.

Tvoj najkrajší moment sezóny ?

Určite preteky OKOLO MALOHONTU, ktoré som v tomto roku chcel dobre zájsť, čo sa mi aj podarilo. Forma bola načasovaná výborne, v kopcoch som doslova lietal a super bolo aj to, že keď som už sedel v cieli na kávičke, ostatní borci, čo ma v minulých rokoch porazili aj jednou nohou, teraz len dochádzali do cieľa.

Ďakujeme za prejavenú dôveru a krátky rozhovor Miroslavovi, na záver článku musím poznamenať, že Miroslav je veľmi svedomitý zverenec a ja mu držím palce v jeho ďalšej príprave s nami. V budúcom roku bude jazdiť v kategórii “starší dorast” :-), teda od 50 do 60 rokov, kde by sme radi zaútočili na umiestnenie v TOP 3. Sledujte nás! Športu Zdar !