Skalka pri Kremnici patrí k náročným stúpaniam na ktorých rád trénujem. Ak máte radi výzvy, ktoré dokonale preveria vaše kondičné schopnosti, tak si poďte prečítať článok a pozrieť video zo stúpania na Skalku pri Kremnici.

Aj keď patrím k cyklistom, ktorí sú robustnejšej postavy, tak sa kopcov nebojím a veľmi rád v nich trénujem, pričom si pri výjazde často „buchnem“ interval, v ktorom si siahnem na dno svojich síl.

Možnosti jazdenia na cestnom bicykli v okolí Žiaru

Okres Žiar nad Hronom je podľa môjho názoru pre cyklistiku ideálny. Na „žiletke“ môžete trénovať na rovinách v kopcoch, či striedavom teréne. Je len na vás, čo v tréningu preferujete, a akým smerom sa vyberiete. Čo sa týka frekvencie premávky, to nie je až taká katastrofa, ako napríklad v susednom Zvolene alebo v Banskej Bystrici, a dá sa tu ešte stále jazdiť celkom bezpečne.

Kráľovnou okresu je Skalka pri Kremnici

Máme tu mnoho krásnych a náročných stúpaní, no výjazd do miestneho lyžiarskeho strediska patrí určite k tým najtvrdším a najkrajším.

Po náročnej výzve vás čaká odmena v podobe krásneho prostredia, kde sa môžete na peknej vyhliadke pokochať krásnym výhľadom na Banskú Bystricu a okolité pohoria.

Následne sa môžete občerstviť v miestnych bufetoch a načerpať tak potrebnú energiu do ďalších kilometrov.

Pre cestné bicykle je výjazd na Skalku jednosmerná záležitosť, a tak cestu, ktorú ste absolvovali smerom hore, si užijete aj smerom dole, pričom sa určite zabavíte v rýchlom a technickom zjazde.

O horskom stredisku

Na Skalku sa dostanete z mesta Kremnica, kde sa nachádza podrobné značenie, ktoré vás navedie na tu správnu cestu. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 1232 m. V poslednej dobe je tu v letnom i zimnom období zvýšený pohyb športovcov, pretože je tu možné vykonávať mnoho zaujímavých outdoorových aktivít.

Parametre stúpania

Stúpať sa začína už od Kremnici, no najťažšia časť vás čaká od križovatky Krahule – Skalka. Kopcovitý úsek má 5,27 km s priemerným sklonom 7,4%. Na hrubej “šajbe” to teda nepôjde a efektívnejšie je kmihať. Stúpanie mierne zvoľní v časti nazývanej Dobrá Jama. Tu to s tempom neprešvihnite, pretože záver je ešte krutý. V aplikácii STRAVA je tu vytvorený segment s názvom MSR časovka do vrchu 2019, a tak, ak máte svoj deň a chuť, môžete ho „zarvať“ naplno a následne si svoj čas porovnať so slovenskou špičkou.

KOM tú drží M. Haring s časom 15.51 min. čo je z môjho pohľadu neskutočné, pretože môj naj čas je zatiaľ 18.53 min., a tak budem musieť ešte niečo potrénovať :-D.

Video zo stúpania a klesania

Vo videu si vychutnajte najlepšie zábery zo stúpania a klesania.

Tip na ťažký tréning

Ak sa cítite v perfektnej kondícii, môžete v jednom tréningu vymietnuť všetky zaujímavé stúpania nášho okresu. Trasa sa jazdila aj ako súčasť on – line ligy, ktorú organizujem a nájdete ju pod názvom @SUPERCHALLENGE na nasledujúcom odkaze: https://www.strava.com/segments/28906420

Verím, že sa vám článok a video páčilo a v rámci svojich výjazdov zavítate aj do Kremnických vrchov. Športu zdar!