Od detstva sa aktívne venujem športu. Moja cesta športovými odvetviami bola pestrá, no nakoniec si moje srdce získala cyklistika. Všetko, čo v živote robím sa snažím robiť svedomite a najlepšie ako viem. Toto platí aj v tréningu, pričom som sa so svojími vedomosťami a metódami dostal na svoj výkonnostný limit. Ten sa však líšil s mojimi cieľmi. V článku sa dozviete, aký progres som vo výkonosti zaznamenal vplyvom riadeného tréningu s pro1training.sk a či som sa dostal bližšie k svojim športovým snom a cielom.

ŠPORTOVÉ ZAČIATKY

Bol som piatak na základnej škole. Na telesnej výchove si ma všimol pozorný učiteľ a bývalý reprezentant v chôdzi. Ako správny učiteľ telesnej mi na celý život vštepil lásku k športu, pevnú vôľu a odhodlanie. Tu sa to všetko začalo. Najprv som sa začal venovať atletike pod jeho vedením. Neskôr na strednej škole som sa chcel venovať cyklistike a ísť študovať do Nitry. Kde som vyrastal u starej mamy a počas letných prázdnin som jazdil so susedom ktorí bol cyklista a tiež by sa mi povenoval. Učiteľ telocviku a vtedajší tréner ma ale presvedčil, aby som zostal doma a venoval sa naďalej atletike v disciplínach beh na 1500m – 3000m.

PRVÁ SKÚSENOSŤ S CYKLISTIKOU

V tom čase sa na Slovensko dostali horské bicykle. Hneď mi tento druh športu učaroval, veď príroda a šport dokonale k sebe pasujú. Prvé preteky horských bicyklov na ktoré som chcel ísť boli ďaleko, a tak mi otec navrhol, či nechcem skúsiť duatlon, ktorý sa konal v našom okresnom meste. Zhodil som zo susedovho Favorita blatníky a išiel pretekať. Pri duatlone som ostal až po vysokú školu, no tréning som si viedol pod vlastnou taktovkou. Niečo som si prečítal a hlavne som mal dobrý základ z tréningov pod vedením trénera, avšak na bedňu to nestačilo.

SKÚSIL SOM AJ INÉ ŠPORTY

Vysoká škola, Lesnícka fakulta , hory v srdci a partia horolezcov ktorí ma priviedli k tomuto úžasnému športu. Keďže presuny v horách trvajú dlho, bol už len malý krok k ultra – trail maratónom. Všetko ale vyžaduje more času a po skončení školy som sa postupne usadil. Keď sa mi narodil syn voľba kočíka bola jasná. Obe deti, syna a dcéru som odvozil, odbehal v cyklovozíku. Štandardný kočík deti ani nevideli.  Kým boli malí tak to takto šlo. No keď deti podrastú a chcete byť aj s nimi a aj sa venovať naďalej športu a pracovať, príde na to, že začnete dávať veciam a aktivitám priority. Keďže šport patrí k mojím priorítám, hľadal som cestu ako to všetko skĺbiť.

NÁVRAT K BICYKLU

Jedného dňa sused vytiahol z kufra auta  nový horský bajk. Hneď ako som ho uvidel ožili vo mne moje  juniorské sny. Kúpil som si teda jazdenku a keďže som mal blízko na preteky splnil som si sen a išiel na MTB preteky. Na Donovalskom drapáku som mal odbehnutú stovku a aj umiestnenie na “bedni”, tak niečo podobné som čakal aj na cyklomaratóne. Tu som ale pochopil, že tento šport je o niečom inom ako len o „teniskách“. Začal som sa teda venovať horskej cyklistike. V práci a po večeroch som vymýšľal trasy kadiaľ sa voziť. Slovo „voziť“ som použil náročky lebo vozením sa niekam posuniete, ale ak sa chcete priblížiť k top 3, čo bol môj ciel, potrebujete viac ako len výlet s kamarátmi.  Zaberie to more času (plánovanie, príprava a samotný výlet) a efekt, únava a naháňanie sa v práci i doma.

A TAK SOM SI NAŠIEL TRÉNERA

Toto bol moment kedy som sa rozhodol pre Pro1training.sk. Na základe referencií kamarátky Vierky som oslovil Michala Procnera. Mojím cieľom prečo som si najal trénera, bolo ušetriť čas vymýšľaním výletov. Zlepšiť svoju výkonnosť a systematickým prístupom rozdeliť deň na rodinu, prácu a tréning. Pod vedením trénera Michala, to šliape veľmi efektívne. Rodinu som naučil na pravidelnosť tréningov. V práci konečne niečo aj robím😀 a nezamýšľam sa celý deň, čo a kde pôjdem trénovať. V nedeľu viem aký týždeň ma čaká. Kalendár sa naplní pracovnými, rodinnými úlohami a pekne doplní tréningom na mieru. Takáto systematická práca po necelom roku začala prinášať aj svoje ovocie a ja si začínam plniť svoje cieľe a sny.

DO ROKA NA BEDNI

Pod vedením Michala trénujem už pomaly rok. Moja kondícia sa markantne zvýšila o čom svedčí aj moje VO2max, ktoré v súčasnosti ukazuje hodnotu 68 ml/kg. Začalo sa mi dariť aj na pretekoch, kde som sa prepracoval na vysnenú “bedňu”, pričom som v aktuálnej sezóne na cyklomaratóne v Topolčiankach a v Lučenci obsadil 3. miesto v kategórii od 40 do 45 rokov. Aj napriek všetkým svojim povinnostiam ma tréning nezaťažuje. Cítim sa silný, zdravý, výkonný a som zvedavý ako budem napredovať ďalej.  Bez podpory mojej veľkej rodiny by to však nešlo, a preto im zato ďakujem.

Ján TÓBIK