V modernom tréningovom procese cyklistov sa stal tréning v gyme neodmysliteľnou súčasťou plánu. No nie vždy tomu bolo tak. Prečo sa trend zmenil? Načo sa pri tréningu v „posilke“ zamerať ? Prečítajte si v nasledujúcom článku.
Cvičiť, či necvičiť?

S touto otázkou sa cyklisti a ich tréneri zaoberali pomerne dlhú dobu. V minulosti sa verejnosť okolo cyklistiky v tejto téme rozdeľovala na dva tábory. Niektorí tvrdili, že cvičiť nie je potrebné, no a ďalší cvičili pravidelne počas celej sezóny. Ja patrím k cyklistom, ktorí kondičné posilňovanie zaraďujú do tréningového plánu celoročne. Cvičenie prináša mnoho zdravotných a výkonnostných benefitov, čo sa mi osvedčilo v pretekárskej i trénerskej praxi.
Prečo sa cyklisti cvičeniu vyhýbali?
Hlavným dôvodom obavy z cvičenia bol prírastok svalovej hmoty a s tým spojenie telesnej hmotnosti.

Do roku 2008 som nepoznal moderné posilňovacie metódy a tak, keď som prišiel do „posilky“, búšil som tam klasiku: zhyby na hrazde, tlaky, drepy, mŕtvoly, skracovačky a podobné cviky starej školy. Keďže som to riešil pravidelne, tak naozaj som v pelotóne patril k tým hrubším kúskom, čo mi bolo veľa krát zo strany trénerov vyčítané. No napriek tomu som dosahoval výborné výkony. Navyše som nikdy na bicykli netrpel bolesťou kolien, chrbta, trapéz. Už vtedy sa mi cesta celoročného posilňovania ukazovala ako tá správna.
Bod zlomu
Nastal okolo roku 2013, kde som sa ako študent na KTVŠ UMB v Banskej Bystrici oboznámil s modernými metódami v kondičnom tréningu vytrvalcov. Táto problematika ma veľmi zaujala. V rámci výuky sme sa začali učiť o pojme CORE a nastavení správneho tréningu, pre skupinu vytrvalostných športovcov. Postupne som získal vedomosti, ako vyprofilovať ideálny moderný tréning, ktorý bude efektívny a nespôsobí hypertrofiu svalovej hmoty a zvýšenie telesnej hmotnosti.
Prečo je potrebné zaradiť cvičenie do tréningového plánu cyklistov?

Treba si uvedomiť, že cyklistika je jednostranne zameraný šport. Pri jazde na bicykli sa nachádzame dlhé hodiny v telu neprirodzenej polohe, čo časom spôsobuje svalové disbalancie. Pokiaľ ich nekompenzujeme kondičným tréningom, tak to môže viesť k rôznym zdravotným problémom. V neprirodzenej polohe na bicykli trpí hlavne krčná chrbtica, medzirebrové svalstvo, ochabuje brušné svalstvo, svaly v oblasti krížov. Výrazne sa skracujú svaly na hamstringoch a aj na celých nohách. Pri cyklistike úplne chýba kontakt nôh so zemou, a tak dokonca môžu svoju pevnosť strácať i kosti. Z týchto dôvodov je dobré aspoň raz do týždňa počas celého roka zaradiť tréning, ktorý posilní a zocelí celé telo.
Načo sa v tréningu zamerať?

Keďže nie sme žiadni kulturisti, tak pri tréningu v posilňovni je ideálne cvičiť kruhový kondičný tréning. V gyme makajte spravidla 1 až 2 krát do týždňa. Predovšetkým sa zamerajte na komplexný tréning, prevažne s vlastnou váhou. Určite využite moderné zariadenia ako TRX popruhy, odporové gumy, balančné zariadenia. Svoje snaženie zacieľte na budovanie silného a stabilného jadra tela, pričom využívajte intervalovú formu tréningu.
Príklad dobrých tréningov
V nasledujúcich videách si pozrite príklady vynikajúcich tréningov. V popise videa nájdete metódu vykonávania.
Verím, že sa vám článok páčil a v rámci tréningového procesu zavítate aj do posilky, kde začnete na sebe systematicky pracovať. V rámci môjho youtube kanálu sa budem snažiť pridávať nejaké zaujímavé challenges. Ak vás cvičenie a cyklistika baví, sledujte dianie aj TU. Ak vás zaújima tréningový proces, viac článkov nájdete TU. Športu Zdar!
Super článok. Tiež vnímam podstatu mať silný CORE. V pretekoch to vidím v kritických situáciách,jano keď zaberie CORE a udrží vás v sedle namiesto toho aby ste leteli cez riaditka.
Presne tak 🏋♂️
https://poradnikfaceta.com jak poderwac dziewczyne