V prvú májovú sobotu odštartoval Slovenský pohár v MTB cross country prvým kolom v bike parku Drozdovo, ktorý sa nachádza neďaleko Novej Bane. Po nekonečnom lock downe, to boli prvé preteky, kde sme sa mohli stretnúť a zmerať si sily v pretekoch s hromadným štartom. 

NÁVRAT KU CROSS COUNTRY (XCO)

V minulosti som sa prevažne venoval cestnej cyklistike. No málo kto vie, že v roku 2008 som obsadil aj 3. miesto na majstrovstvách SR v XCO v kategórii juniorov. Tento štýl pretekania ma vždy bavil najviac a chcel som sa k nemu vrátiť, no problémom bolo, že do 30 rokov fyzického veku je možné pretekať len v kategórii ELITE, kde väčšinou pretekajú profesionálni borci a bežný “smrteľník” si snimi ani neškrtne. Preto som to ani neskúšal a venoval som sa viac XC maratónom a cestnej cyklistike na primeranej úrovni. V minulom roku som konečne “dorástol” a dosiahol vek 30 rokov, no a to bola vstupenka do kategórie masters A, v ktorej je možné pretekať na Slovenskom pohári v XCO so seberovnými borcami, ktorí, tak isto ako aj ja, okrem tréningu a pretekania chodia do roboty a riešia bežné radosti i starosti ktoré život prináša. 

Keďže situácia okolo pandémie je veľmi dynamická a zo dňa na deň sa mení, tak som zvolil v rámci svojich možností taktiku štandardnej prípravy, kde som sa zameral hlavne na kvalitný tréning a rozvoj základnej a silovej vytrvalosti. Keď už bolo jasné, že sa preteky uskutočnia, zaradil som do prípravy aj pár intervalových tréningov nad prahom laktátu a tréning techniky na horskom bicykli. Na preteky som nastúpil na svoje pomery v celkom dobrej forme a moje ambície boli zaútočiť do TOP 3, keďže minulý rok sa mi podarilo skončiť na 3. mieste na MSR. 

TRASA KTORÁ PREVERÍ

Drozdovský bikepark je kvalitne vybudovaný a trasa na ktorej sa preteká je veľmi zaujímavá, členitá a hlavne technická. Svojimi parametrami preverí kondíciu cyklistov po všetkých stránkach. Myslím, že sa svojimi parametrami rovná aj trasám ľahšieho svetového pohára v XCO, pretože sa na nej nachádzajú tvrdé stúpania, strmé zjazdy, skoky, klopenky, rock gardeny, dropy, koreňové pasáže, no proste tu nájdete všetko, čo by sa na trase XCO malo nachádzať. Naša kategória pretekala na piatich okruhoch, pričom celková dĺžka trasy bola 13 km s 504 výškovými metrami.

ROZJAZDENIE V PRÍJEMNEJ ATMOSFÉRE

Pri rozjazdievaní s kamarátom Janom Tobíkom, stretávam aj ďalších spolubojovníkov. Majstra Slovenska našej kategórie Andreja Kubiša a vicemajstra Maťa Belka, s ktorými sme hodili reč a absolvovali spoločné rozjazdenie, pričom sme zhodnotili, že dnes to bude asi náročné, keďže z kategórie elite nám do masters A “dorástli” aj ďalší borci.

3,2,1 A ŠTART!

Presne podľa časového harmonogramu nás začali radiť do štartovného koridoru a o 15.30 nasledoval ostrý štart, ktorý bol doslova ostrý a podobal sa skôr pretekom kategórie šprint na 500 m. No pravdaže tempo nepoľavilo a budík mi hneď ukazoval červené čísla. Po štarte sme sa vyselektovali 5 členná skupina, ktorá sa v ďalších okruhoch ďalej trhala. Ja som zaujal piatu pozíciu a snažil som sa držať borcov pred sebou. V úvode som to trochu prepálil, za čo som potom zaplatil v technike, kde vplyvom vysokého zaťaženia a hmly pred očami som nedokázal trafiť ideálnu stopu v technických pasážach, a tak som v nich začal robiť chyby a strácať tempo s chalanmi. Následne som videl, že v pretekoch momentálne na viac nemám a začal som si teda strážiť 5. ty flek, ktorý som nakoniec udržal až do konca.   

ZHODNOTENIE PRETEKOV

Som veľmi rád, že po dlhšej dobe som sa mohol postaviť na štart pretekov a znovu si vychutnať parádny adrenalínový zážitok, ktorý pretekanie v tejto disciplíne so sebou prináša. Preteky boli zorganizované na profi úrovni a všetko šliapalo ako hodinky. Nebol problém s parkovaním, čas štartu nemeškal a celkovo mi toto podujatie zabralo menej času ako bežný tréning. Na podujatie som išiel s dosť vysokými ambíciami, no konkurencia v našej kategórii je tento rok naozaj silná. Preteky mi ukázali zrkadlo s chybami, ktoré som v príprave urobil, no nič nie je ešte stratené a verím, že do budúcich podujatí na sebe popracujem a skúsim zabrať aj na umiestnenie v TOP 3. Verím, že sa vám moja “reportáž” páčila. Makajte! Športu zdar!

Pridaj komentár