V dňoch 02.05. až 08.05.2022 sa konalo 4. kolo ONLINECUPU 2022. Účastníkov preverilo náročné stúpanie, ktoré začína z obce Vyhne v časti Fínske domky a končí pri tajchu zvanom Červená studňa. Toto stúpanie patrí k tým náročnejším a krajším v našom chotári, a tak si poďte prečítať zopár zaujímavostí o tejto lokalite.

Stúpanie

Červená Studňa

Ako som už spomenul, segment, ktorý sa jazdí v rámci ONLNECUPU, začína v obci Vyhne, časť Fínske domky a pokračuje náročným stúpaním 2. kategórie, pričom na 6,79 km „naklajmbujete“ 386 m, pri priemernom sklone 5,7%. Ak sa práve na tomto úseku nenachádzate v kyslíkovom dlhu, tak si môžete všimnúť, že prechádzate zaujímavými a peknými oblasťami, ako je napríklad osada Windischlajtňa, časť Banky, či vodná nádrž Rozgrund, ktorá slúži ako zdroj pitnej vody pre túto oblasť.

Rozgrund

Červená studňa, križovatka troch okresov so zaujímavou históriou

Červená Studňa

Na vrchole stúpania sa dostanete na hranicu troch okresov, a to Žiarskeho, Žarnovického a Štiavnického. Už na prvý pohľad si môžete všimnúť, že je tu väčšia fluktuácia ľudí, pretože sa jedná o turisticky významné miesto so zaujímavou históriou. Nachádza sa tu 2. najvyššie položený tajch v Štiavnických Vrchoch, ktorý nesie názov Červená studňa (757 m.n.m.). Pomenovanie tajchu sa viaže, k tragicky historickej udalosti, ktorá sa stala v 17. storočí nášho letopočtu, keď tadiaľ tiahli Tokolyho vojská. Pred nimi ustupovali domáci jezuiti a jedného z nich, Tokoliho vojsko zadržalo. Išlo o pátera Banskošiavnickej jezuitskej misie Jána Katunského, ktorý navštevoval chorých a zaopatroval umierajúcich. Pátera mučili a nakoniec ho tu na Červenej studni aj popravili. Traduje sa, že po poprave Jána Katunského jeho krv zafarbila vodu tajchu na červeno, a preto odvtedy toto miesto nesie názov Červená studňa.

Posledné tri roky je pre mňa táto púť „zakliata“

Červená Studňa

Od roku 2020 sa tento miestny monument  jazdí v rámci série ONLINECUPU pravidelne. Neviem čím to je, no aj napriek priaznivej predpovedi počasia a ideálneho času, ktorý sa snažím pre svoj tréning vybrať, tu zakaždým poriadne zmoknem a môj výkon sa z nejakého pokusu o „personal best“ zakaždým presunie do kategórie „total survival“. Ako ste boli na tom v tomto roku vy? Zmokli ste? Napíšte mi do komentára…

Pekný tip na tréning

Banská Śtiavnica

Okrem pretekov ONLINE CUPU, môže byť táto trasa aj parádnym tipom pre váš tréning. Napríklad zo Žiaru nad Hronom sa dá prejsť do obce Vyhne, skadiaľ vyšlapete na Červenú Studňu, potom vás čaká pekný rýchly zjazd cez časť Šobov do Banskej Štiavnice. Počas zjazdovania sa naskytne výhľad na Banskú Štiavnicu a okolie, či na miestnu kalváriu. V tréningu potom môžete pokračovať do obce Podhorie a prejsť cez kúpeľnú obec Sklené Teplice späť do Žiaru. TU si môžete pozrieť GPX súradnice ako túto trasu jazdím rád ja. Ak máte radi dlhšie trasy, tak v okolí Štiavnice sa viete naozaj doslova „vyšantiť“ v kopcovitom profile terénu.

Výsledky ONLINECUPU 2022 klikni SEM

Na záver verím, že sa vám toto kolo našej ONLINE LIGY páčilo. Už budúci týždeň makáme v hore, na okruhu okolo Kmotrinej skaly. Trénujte! Teším sa na vaše super výkony. Prihlásiť sa stále môžete TU.